Czemu kot potrzebuje zabawek?

W dzisiejszych czasach półki w sklepach zoologicznych uginają się pod mnogością zabawek dla kotów. Tak, jak i bywa z zabawkami dla dzieci, tak i dla kotów - niektóre z nich są lepsze, inne gorsze. Nasze zwierzaki jednymi zabawki bawią się o wiele chętniej, innymi z mniejszymi entuzjazmem. Musimy być świadomi tego, że koty, tak jak większość zwierząt lubią się bawić, a sama zabawa spełnia w ich życiu ważną rolę, chociaż rzecz jasna najwięcej bawią się kocięta. Poniżej znajdziesz krótki artykuł na temat tego dlaczego kot potrzebuje zabawek. Miłej lektury!

Zacznijmy od tego, że koty zaczynają się bawić w wieku około 4-5 tygodni. Zwykle jest tak, że początkowo maluchy bawią się ze sobą i ze swoją matką. Bardzo często te pierwsze zabawy są bardzo nieporadnie. Trzeba przyznać, że śmiesznie wówczas wyglądają, gdy tak nieporadnie jeszcze próbują zaczepiać się nawzajem lub łapać za ogon mamusi, ponieważ dopiero z czasem przychodzi zainteresowanie przedmiotami w otoczeniu i zabawy nimi. Musimy pamiętać o tym, że takie zabawy, czy to z rówieśnikami i matką, czy to zabawkami, mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju fizycznego kociąt, ponieważ bawiąc się kocięta rozwijają sprawność ruchową, która przyda im się w dorosłym życiu, na przykład podczas polowania. W związku z tym łatwo się domyślić, że do ulubionych zabaw kociaków należą wszystkie wersie zabawy „w polowanie”, gdyż bawiąc się ze sobą kocie dzieciaki uczą się także zachowań społecznych. Natomiast, jeśli pozbawimy ich w tym wieku kontaktów z rówieśnikami staną się istotami aspołecznymi, a przecież tego byśmy nie chcieli.

Bardzo często bywa tak, że niektóre zwierzęta bawią się tylko w dzieciństwie, a gdy dorastają tracą ochotę do zabawy, jednak koty do takich nie należą. Koty to zwierzaki, które chętnie bawią się w każdym wieku, nawet w bardzo podeszłym. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że koty są bowiem bardzo inteligentne i ciekawskie świata. Trzeba wspomnieć o tym, że futrzaki, które całe życie spędzają w zaciszu czterech ścian i nigdy nie wychodzą z domu bawią się jeszcze z innego powodu. Bardzo istotne jest, że dla nich zabawa jest namiastką polowania i pozwala rozładować nadmiar energii. Chodzi oto, że tak zwany instynkt łowiecki jest u kotów bardzo silny i musi zostać w jakiś sposób zaspokojony. Musimy sobie uświadomić, że w mieszkaniu nasz zwierzak nie ma raczej sposobności do prawdziwych polowań, dlatego „poluje” na zabawki. W związku z tym największym powodzeniem wśród kotów cieszą się te zabawki, które przypominają ich naturalną zdobycz, czyli gryzonie i małe ptaki, a także zabawki z piórkami i futerkiem, oraz takie, które można gonić, jak piłki.