Czy koty potrafią kochać?

Koty to bardzo specyficzne zwierzęta, które są samotnikami. Dlatego wiele osób na pewno zastanawia się czy te zwierzaki potrafią kochać tak jak psy? Zapewne zdecydowana większość kociarzy bez zastanawiania się powie, że tak, jednak naukowo chyba nikt tego do tej pory nie potwierdził. Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat tego czy kociaki rzeczywiście potrafią kochać.

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest miłość. Generalnie rzecz ujmując to miłość od wieków uważana jest za tak zwane uczucie wyższe, a jako taka, przynależna jest wyłącznie ludziom, a nie zwierzętom, które do uczuć wyższych nie są zdolne. Zwykle ludzie bardzo różnie interpretują to uczucie, ponieważ inaczej opisze je behawiorysta, inaczej socjolog, a jeszcze inaczej neurolog, nie wspominając już o poetach. Trzeba przyznać, że właściwie dla każdego z nas miłość oznacza coś innego. A jakby tego było mało to mamy jeszcze różne rodzaje miłości: braterską, romantyczną, platoniczną itd. Bardzo często jednak sądzimy, że prawdziwą miłość definiuje zdolność do poświęcenia się dla ukochanej osoby oraz znane są przypadki, w których koty ryzykowały własne życie, ratując na przykład własne dzieci. Dodatkowo mówi się też, że kochać kogoś to troszczyć się o niego. Jakby na to nie spojrzeć to koty też potrafią troszczyć się o innych. Podobno, gdy się kocha, chce się zawsze przebywać blisko obiektu swej miłości, a przecież futrzaki też czasami bardzo lgną do swych opiekunów.
W zasadzie nie wiem też czy miłość to może tylko pewne procesy zachodzące w mózgu, wyzwalane przez hormony i bodźce zewnętrznych. Powszechnie uważa się, że na przykład miłość erotyczną wzbudzają w nas hormony płciowe i atrakcyjny wygląd drugiej osoby albo że miłość do dziecka to tylko wrodzona reakcja na jego charakterystyczny wygląd, płacz, uśmiech i niezdarne ruchy. Gdy przyjmiemy takie założenia to tym bardziej powinniśmy uznać, że koty są zdolne do miłości, ponieważ to wszystko ich również dotyczy.

Pamiętajmy, że jeszcze wcale nie tak dawno temu uważaliśmy, że zwierzęta nie są w ogóle zdolne do jakichkolwiek uczuć, natomiast dzisiaj wiemy, że byliśmy w błędzie. Doskonałym przykładem jest tutaj miłość macierzyńska u kotów, przynajmniej dopóki te nie staną się samodzielne, bo wówczas często miłość macierzyńska wygasa.

Musimy także wiedzieć, że więź łącząca koty z ludźmi wydaje się mieć zupełnie inny charakter niż koty z kotami lub przedstawicielami innych gatunków zwierząt. Prawdopodobnie dlatego, że ludzie opiekują się swoimi kotami, a te są od nich uzależnione. Bywa tak, że niektóre futrzaki zachowują się niemal całkowicie obojętnie wobec swoich ludzi, inne wydają się świata poza nimi nie widzieć.