Jak dbać o zęby kota?

Kociak to zwierzę na którego punkcie wielu właścicieli potrafi oszaleć. Poza wyszukaną karmą, specjalnym żwirkiem oraz kuwetą wielbiciele tych futrzaków dbają bardzo o ich futerko oraz zęby. Trzeba przyznać, że staranne pielęgnowanie futra kota oraz dbanie o zapewnienie swojemu zwierzakowi pełnowartościowej, zrównoważonej diety robi wrażenie. Pytanie jednak co z tymi zębami? Niestety, ale często o nich zapominamy, a konsekwencje naszych zaniedbań mogą być bardzo poważne. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego w jaki sposób powinniśmy dbać o zęby naszego kociaka.
Zacznijmy od tego, że higiena jamy ustnej kota to nie fanaberia, lecz konieczność. Spytacie czemu? No cóż odkładająca się płytka nazębna z czasem przekształca się w kamień, a jego obecność może prowadzić do powstania stanów zapalnych dziąseł. Następnie dziąsła krwawią, a każdy kęs sprawia ból, nic więc dziwnego, że nasz pupil traci apetyt, a w rezultacie również i zdrowie. Najgorsze jednak jest to, że nieleczona paradontoza może prowadzić nawet do wypadania zębów, a przecież tego byśmy na pewno nie chcieli.

Generalnie rzecz ujmując trzeba przyznać, że zabieg mycia kocich zębów jest sporym wyzwaniem dla właściciela, ponieważ większość mruczków poddaje się mu z ogromnymi oporami, a niektóre uciekają w popłochu na sam widok szczoteczki. W związku z tym, do codziennego czyszczenia zębów warto przyzwyczajać już kocięta, zaczynając od oswajania ze szczoteczką i z manewrowaniem nią w pyszczku. Pozostaje jednak pytanie, którą szczoteczkę wybrać? No cóż standardowa szczoteczka do zębów, jakiej używamy, może mieć zbyt dużą główkę. Dlatego zamiast niej można jednak wybrać szczoteczkę dla dzieci. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna szczoteczka dla psów i kotów, ponieważ zwykle posiada ona dwie główki, dzięki czemu umożliwia dokładne oczyszczenie całej powierzchni zębów. Dodatkowo w sklepach zoologicznych znajdziemy również nakładane na palec szczoteczki i materiałowe czyściki. W przypadku, gdy jednak nie planujemy zakupu tego typu gadżetu, sprawdzi się także owinięty wokół palca jałowy gazik.

Koniecznie musimy pamiętać także o tym, że sama szczoteczka to nie wszystko, ponieważ musimy nałożyć na nią odpowiedni preparat, który usunie zalegający na powierzchni zębów pokarm i bakterie. Bardzo ważne jednak jest, aby nie stosować zwykłej pasty do zębów dla ludzi, ponieważ jej aromat będzie dla kota zbyt intensywny, a przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że pupil nie będzie umiał jej wypluć. W związku z tym powinniśmy używać wyłącznie past przeznaczonych dla kotów i psów, które są dla nich w pełni bezpieczne, a co więcej  nieraz posiadają zachęcający mięsny smak.