Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Kociaki to zwierzaki, które są bliskie sercu swego właściciela i każdy wielbiciel kotów chce, aby jego pupil był przede wszystkim zdrowy. Aby jednak zadbać o jego dobry stan to będąc właścicielem kota musisz wiedzieć, że temperatura ciała jest jednym z najważniejszych parametrów, które określają stan zdrowia naszego pupila. Zdecydowanie powinniśmy jednak wiedzieć, jak posługiwać się termometrem, aby pomiar był wiarygodny, a co najważniejsze, aby nie wyrządzić kotu krzywdy.
Niestety, ale koty czasami także mają gorączkę, wtedy zazwyczaj nasz futrzak jest osowiały, nie ma ochoty na zabawę, szerokim łukiem omija ulubione przysmaki, a przy tym jego ciało wydaje się nieco cieplejsze niż zwykle. Musimy być świadomi, że to znak, że może mieć gorączkę, a gorączka jest jednym z objawów świadczących o infekcji (np. wirusowej), która mogła pojawić się w organizmie. Pytanie więc co zrobić w takiej sytuacji?

No cóż generalnie rzecz ujmując to przede wszystkim musimy wiedzieć jaki zakres temperatury u kota uznawany jest za prawidłowy. Zazwyczaj waha się ona w granicach 38-39°C, choć trzeba pamiętać, że u kociąt do 10tego tygodnia życia jest ona nieco niższa i może wynosić nawet ok. 36°C. Natomiast w przypadku dorosłego kota nasz niepokój powinno wzbudzić wskazanie termometru przekraczające 39,5°C bądź niższe niż 37,5°C. Dobrze wiedzieć także, że do pomiaru temperatury u kota potrzebny będzie termometr elektroniczny z krótkim czasem pomiaru, najlepiej z elastyczną końcówką. Pod żadnym pozorem nie można sięgać po zwykły szklany termometr rtęciowy, ponieważ nie mamy pewności, czy kot będzie zachowywał się spokojnie, istnieje więc ryzyko rozbicia narzędzia. Jakby tego było mało to zwykle tego typu termometry wymagają dłuższego czasu pomiaru.

Powinniśmy także zadbać oto, aby podczas zabiegu towarzyszyła nam druga osoba, która przytrzyma pupila (można również spróbować chwilowo unieruchomić kota, owijając go kocem lub ręcznikiem). Następnie na końcówkę termometru nakładamy wazelinę, unosimy ogon kota i powoli umieszczamy termometr w odbycie, wsuwając go na głębokość ok. 2 cm. Dopiero po określonym przez producenta czasie wyjmujemy termometr i sprawdzamy wynik pomiaru. Koniecznie także pamiętajmy, aby nie podawać kotu żadnych „ludzkich” leków obniżających temperaturę.

Natomiast w przypadku, gdy okaże się, że nasz pupil ma gorączkę, należy skonsultować się niezwłocznie z weterynarzem, ponieważ może to się źle skończyć dla naszego kociaka. Nie próbujmy leczyć go na własną rękę, jeśli nie mamy o tym zbyt dużej wiedzy. Pamiętajmy, że przede wszystkim wesoły i szczęśliwy kociak to zdrowy kociak!