Kocia starość

Niestety, ale do zwierząt zwykle przywiązujemy się bardzo mocno i szybko, czasami nawet bardziej niż do ludzi. Ale zwierzaki żyją niemal 5 razy krócej niż ludzie, więc dość szybko często przychodzi nam się rozstać z naszym pupilem na zawsze, a to bardzo boli. Jednak zanim nasz zwierzak umrze przechodzi on także etap, który jest trudny dla każdego człowieka, a co dopiero dla futrzaka. Sami jesteśmy w stanie rozpoznać u naszego kota pierwsze oznaki starości, takie jak matowa sierść, kocie oczy, które coraz bardziej zapadają się w sobie oraz nie ma w nich tego blasku, co kiedyś, krok naszego pupila staje się sztywniejszy, chudnie on naszych oczach oraz znacznie więcej czasu poświęca on na sen. Niestety, ale są to oznaki, że niewiele życia mu już pozostało. Poniżej znajdziesz krótki tekst na temat kociej starości, który koniecznie powinieneś przeczytać.

Zawsze w takich momentach wydaje nam się, że nasz kociak dopiero co się przecież urodził. Jeśli mieliśmy przyjemność być przy narodzinach naszego pupila to tym bardziej trudno nam się pogodzić z jego starością, przecież dopiero co nasz zwierzak bawił się ze swoim rodzeństwem, widzieliśmy jak dorasta. Zabieraliśmy naszego kociaka na różne wystawy kotów rasowych, a im nasze zwierzak robił się starszy tym był piękniejszy, bardziej przytulaśny i wzbudzał uznanie wśród naszych sąsiadów. Jeśli posiadaliśmy kocicę to prawdopodobnie pamiętamy także ten czas, kiedy nasza kocica sama stała się matką i wydała na świat małe kocięta.

Niestety nic nie poradzimy na to, że czas rządzi się swoim prawem, a kocia starość zawsze przychodzi znienacka, pojawia się wtedy wielkie zaskoczenie, że nasz kochany futrzak, który tak niedawno, wydawał się młody, nagle wyraźnie się zestarzał. Musimy się przygotować na to, że już tak to jest u kotów, że objawy starości pojawiają się późno. Według Desmond’a Morris’a u kotów na ten okres przypada tylko dziesiąta część ich cyklu życiowego, czyli dużo mniej niż u człowieka, a przez dłuższy czas oznaki starości są zresztą niemal niezauważalne, ponieważ zwykle kot długo zachowuje młodzieńczą werwę.

Po czym poznać, że to już starość?
Przede wszystkim pierwszym objawem jest zmniejszona aktywność, a nasz zwierzak zaczyna więcej czasu poświęcać na sen. Zauważymy, że z czasem jego ruchy stają się sztywniejsze i zaczyna mieć problemy ze wskakiwaniem na szafy. Dodatkowo jego sierść matowieje, traci sprężystość i często jest zmierzwiona, a sam kociak nie potrafi już tak dobrze o siebie zadbać. Często nie ma nawet siły, by dokładnie wylizać sobie futerko. Zdarza się, że zaczyna przybierać na wadze, do czego przyczyniają się zarówno zmiany w metabolizmie, jak i mała aktywność fizyczna. Czasami bywa jednak, że w późniejszym okresie, pod koniec życia, zaczyna nagle chudnąć.