Ekologiczne nawozy – obornik granulowany przyszłością rolnictwa

Rolnictwo rozwija się w bardzo szybkim, zaskakującym nieraz tempie. Co za tym idzie pojawiają się nowe metody upraw i dbania o plony. Jedną z gałęzi, która rozwinęła się najbardziej w ostatnich latach jest rolnictwo ekologiczne, czyli takie, które pozostaje w zgodzie z naturą. W praktyce oznacza to, że stosuje się tylko takie środki umożliwiające wzrost i rozwój roślin, które są w pełni naturalne. Są to przede wszystkim ekologiczne nawozy, takie jak obornik granulowany stworzone na bazie składników organicznych, nieszkodliwych zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Dzięki ograniczeniu sztucznych nawozów i pestycydów stosowanych w rolnictwie konwencjonalnym, zyskujemy niezanieczyszczone niczym zboża, warzywa, czy owoce. Dodatkowo, wpływamy pozytywnie na zdrowie gleby i generalnie na całe otaczające nas środowisko. Jak to wygląda w praktyce?

Konwencjonalne sztuczne środki i alternatywne nawozy ekologiczne, oborniki granulowane

W praktyce niestety często jest tak, że w jednym gospodarstwie stosuje się metodę rolnictwa ekologicznego, jednak w sąsiednim stawia się na sposoby i środki konwencjonalne, czyli sztuczne, które nie mają tak pozytywnego wpływu zarówno na zdrowie, jak i na środowisko. Dlatego też bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, czy do naszych pól nie dostają się jakieś sztuczne nawozy, czy inne środki stosowane w sąsiedztwie. Jeśli tak jest, używanie ekologicznych nawozów, czy oborników granulowanych zostanie wtedy naruszone i hodowane przez nas warzywa, czy owoce nie będą już w pełni zdrowe, a gleba zostanie zanieczyszczona. To prawda, że tego typy sztuczne produkty również wpływają na wzrost i na ochronę plonów, jednak w rezultacie zmniejszają się ich wartości odżywcze i nie są one już tak zdrowe i nieszkodliwe dla organizmu. W praktyce jednak ciągle jeszcze większość gospodarstw rolnych stawia na te właśnie produkty, głównie ze względu na ich mniejszy koszt, ale również długoletnie przyzwyczajenia. Jednak wprowadzenie w gospodarstwie ekologicznych nawozów czy też oborników granulowanych do warzyw, owoców, czy innych roślin jest niewątpliwie bardzo korzystne i niesie za sobą szereg zalet.

Zalety stosowania nawozów ekologicznych, oborników granulowanych

Do niewątpliwych zalet tego rodzaju nawozów należy nasze zdrowie. Dlatego też konsumenci coraz częściej wybierają warzywa, czy owoce z upraw ekologicznych, chcąc mieć pewność, że będą one w pełni naturalne i nieszkodliwe. Ekologiczne nawozy jak sama nazwa wskazuje mają też pozytywny wpływ w sferze ekologii, co w praktyce oznacza, że wpływają pozytywnie na środowisko. Ich stosowanie wychodzi z korzyścią również dla rolników, gdyż dzięki temu zyskują świadomych klientów, a jest ich coraz większa grupa, którzy są gotowi zapłacić nieco więcej za produkt wysokiej jakości. Wszystkie te czynniki przemawiają za tym, że stosowanie ekologicznych nawozów do pomidorów, kapusty, czy różnych innych warzyw jest przyszłością rolnictwa i warto się nad nim głębiej zastanowić. Tak naprawdę rolnictwo ekologiczne staje się trendem na całym świecie, więc jest tylko kwestią czasu kiedy stanie się bardziej popularne i powszechne również w Polsce.