Niemiecka, najwyższa klasa rozgrywkowa – najciekawsze spotkania Bundesligi w terminarzu

Zazwyczaj każdy entuzjasta piłki nożnej posiada swój ulubiony klub, lub też ulubione rozgrywki krajowe, które śledzi i ogląda najchętniej. Z uwagi na dość niski poziom sportowy oraz mierne wyniki, bardzo rzadko do tego grona zalicza się nasza polska ekstraklasa, a częściej to Serie A, Bundesliga, Primera Division, czy też angielska Premier League. W związku z tym, że futbol na najwyższym poziomie, my Polacy mamy już za naszą zachodnią granicą, w większości często obserwujemy zmagania na boiskach Bundesligi. Co w niej przyciąga nas jednak najbardziej?

Chcąc dowiedzieć się, co do zaoferowania ma dla nas Bundesliga terminarz to oczywiście jedna z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy sprawdzić. Dowiemy się wówczas, kiedy rozgrywane są jedne z najciekawszych spotkań, jakie przytrafiają się pomiędzy niemieckimi zespołami. Chyba najbardziej emocjonującym i klasycznym starciem w Niemczech, są derby Westfalii czy też innymi słowy, derby Zagłębia Ruhry. Są to mecze, w których mierzą drużyny Borussi Dortmund i Schalke Gelsenkirchen. Mówi się nawet, że żadne inne mecze Bundesligi aż tak bardzo nie elektryzują Niemców, jak ten. Wszystko bierze się z faktu, że każdy klub chce udowodnić swoją wyższość na drugim z tego samego regionu, a jak dodatkowo wiadomo – kibice obu ekip, a często nawet piłkarze za sobą nie przepadają. Innym spotkaniem, które wywołuje niebotyczne emocje, a niekiedy też wpływa na ostateczny kształt tabeli Bundesligi, to te pomiędzy Bayernem Monachium oraz Borussią Dortmund, zwane też jako Der Klassiker. Stały się one znacznie bardziej istotne od około dekady, kiedy to drużyna z Dortmundu zaczęła odgrywać znacznie większą rolę w lidze niemieckiej, stając się tym samym jednym z głównych kandydatów do walki o mistrzostwo Niemiec.

Jak Bundesliga rozkochała w sobie Polaków?

Jako polscy kibice, mamy dość spory sentyment do najwyżej niemieckiej klasy rozgrywkowej, ale także do 2. Bundesligi. Historia zna wiele przypadków, kiedy nasi kadrowicze doskonale radzili sobie w klubach zachodniego sąsiada, a przykładami są chociażby Tomasz Hajto, Jacek Krzynówek, czy też Euzebiusz Smolarek. Bardzo miło wracamy też kilka lat wstecz do czasów, kiedy na niemieckich boiskach występowała słynne polskie trio z Dortmundu, czyli Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski. Pod wodzą Jurgena Kloppa, Borussi udało się dwukrotnie zdobyć mistrzostwo Niemiec, a nawet dotrzeć do samego finału Ligi Mistrzów.

Najlepszy polski napastnik wszechczasów?

W 2014 roku na sadzie wolnego transferu Robert Lewandowski opuścił Borussię Dortmund, na rzecz największego rywala i ówczesnego zwycięzcę champions League – Bayernu Monachium. Obecnie, po niemal dekadzie gry na niemieckich boiskach, Lewandowskich znajduje się aż na trzecim miejscu klasyfikacji strzelców Bundesligi wszechczasów, gdzie ustępuje jedynie Klausowi Fisherowi oraz Guerdowi Mullerowi. Polski snajper z niesamowitą regularnością trafia do bramek przeciwników, czym zaskarbił sobie serca fanów drużyny z Bawarii, ale też jednocześnie udało mu się dzięki temu pobić wiele rekordów Bundesligi. Dokonań Lewandowskiego jest bardzo wiele i robią one niesamowite wrażenie, aczkolwiek jednym z najbardziej spektakularnych było zdobycie aż pięciu bramek w niespełna dziewięć minut w spotkaniu przeciwko Wolfsburgowi, gdzie Lewandowski o dziwo zaczął mecz jako rezerwowy, pojawiając się na murawie dopiero w drugiej części spotkania!