Okucia okienne – wszystko, co warto na ich temat wiedzieć

Wybierając okna do domu, warto zwrócić uwagę na coś więcej, niż tylko wymiary i parametry cieplne. Jest też coś ważniejszego niż wygląd. To funkcje, a co za tym idzie, okucia. Nimi też warto kierować się przy wyborze okien do domu.

Dlaczego okucia okienne są takie ważne?

Wbrew pozorom okucia okienne są istotnym wyposażeniem każdego okna. Co prawda nie są widoczne gołym okiem, ponieważ znajdują się zarówno w skrzydle okna, jak i w jego ramie. Jednak bez nich poprawne działanie go nie jest w ogóle możliwe. Nie bez powodu zaleca się regularne konserwowanie poszczególnych okuć okiennych. Tylko to może uratować je przed zniszczeniem czy awarią. Niektóre okucia są standardem w wyposażeniu okien. Nie brakuje również tych nowoczesnych, dodatkowych, które sprawiają, że okno jest funkcjonalniejsze i bardziej dostosowane do potrzeb osób z grupy bardziej wymagających użytkowników. Warto zainteresować się zarówno jednymi, jak i drugimi.

Polecane okucia okienne

Lista polecanych okuć, czy też okuć podstawowych stosowanych we wszystkich oknach jest całkiem długa. Obejmuje akcesoria, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie okno i jego poprawne działanie. Wśród nich niewątpliwie są zawiasy, które nie rzucają się w oczy, a jednak stanowią podstawę konstrukcji okna. Są one ukryte, co zmniejsza utratę ciepła o około 10%. Kolejnym bardzo praktycznym dodatkiem jest tak zwana stabilizacja uchyłu, czyli mechanizm przeciwdziałający nagłemu zatrzaskiwaniu się okna. Dzięki niemu można też zablokować okno w dowolnej pozycji. Do polecanych należą również okucia antywłamaniowe. Są to na przykład specjalne, tak zwane antywłamaniowe rolki grzybkowe. Zdecydowanie utrudniają wyważenie okna, a to dlatego, że wzmacniają połączenie między skrzydłem a ościeżnicą. To one w połączeniu z klamką na kluczyk skutecznie chronią wnętrze przed włamywaczami. W sprzedaży dostępne są również okucia, które pozwalają na optymalne wietrzenie mieszkania. Mechanizm ten umożliwia przede wszystkim płynne ustawienie skrzydła w dowolnej pozycji. Rozszczelnić okno można zarówno w zimie, jak i w ciepłe dni, dowolnie regulując szerokość szczeliny. Istnieją też okucia tworzone z myślą o najmłodszych, a więc o dzieciach. Są to klamki z kluczykiem. Umożliwiają one pełne uchylenie okna i zapewniają przy tym stuprocentowe bezpieczeństwo, ponieważ każda inna pozycja wymaga już użycia wspomnianego kluczyka. Dziecko można więc pozostawić w pokoju przy uchylonym oknie, gdyż nie będzie ono w stanie w żaden sposób zmienić jego pozycji, czyli po prostu całkiem go otworzyć. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zasuwnica z obniżoną klamką. To opcja dla osób starszych czy poruszających się na wózku.

Gdzie takie okucia okienne można dostać?

Aktualnie dowolne okucie okienne można kupić w wielu sklepach. Są przede wszystkim w sklepach z wyposażeniem wnętrz i budowlanych, ale też w punktach, które zajmują się sprzedażą tych właśnie produktów. Są to sklepy specjalistyczne, które oferują duży wybór okuć okiennych, zarówno tych podstawowych, jak i bardziej unowocześnionych. Dzięki temu każdy bez problemu może znaleźć dla siebie to, czego potrzebuje. Ceny tych artykułów nie są wysokie, więc kupno tego rodzaju asortymentu kojarzy się wyłącznie z samymi korzyściami.

Zakończenie

Okno bez okuć, przynajmniej tych podstawowych, nie ma szans na prawidłowe działanie. Niemożliwe byłoby otwieranie go i zamykanie, a co dopiero mówić o wielu innych funkcjach, bez których dziś byłoby nam naprawdę ciężko. Nie dość, że możemy wybrać okno z dowolnym zestawem okuć, to dodatkowo w razie potrzeby wystarczy dokupić dowolne okucie, aby zastąpić nim to stare, już zużyte czy zepsute. Ceny są przystępne, a dostępność tego rodzaju akcesoriów jest bardzo dobra. Jeśli chodzi o okucia, już na etapie wyboru kompletnego okna warto pomyśleć o takich dodatkach. Inwestycja w nowoczesne rozwiązania sprawi, że okno będzie nie tylko dobrze wyglądało, ale też równie dobrze służyło. Co więcej, swoją funkcjonalnością będzie cieszyło użytkowników. Wynikają więc z tego same korzyści.