Zabezpieczenie serwerowni – obowiązek każdego właściciela!

Istnieją takie obiekty i pomieszczenia, które wymagają dodatkowej troski związanej z bezpieczeństwem i np. ochroną przeciwpożarową. Jednym z takich pomieszczeń jest bez wątpienia serwerownia, w której znajduje się bardzo wiele delikatnych maszyn, działających bez przerwy pod napięciem. Jakiekolwiek zagrożenie pożarowe mogłoby w takim wypadku nieść opłakane skutki. Dlatego też będąc właścicielem, musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie serwerowni – na szczęście dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym uda Ci się to bez najmniejszych problemów, a wybór masz naprawdę ogromny.

Jak zadbać o zabezpieczenie serwerowni.

Najpoważniejszym zagrożeniem dla urządzeń działających pod napięciem są dwa żywioły – ogień i woda. Dbając o zabezpieczenie serwerowni należy więc kompleksowo zadbać o ochronę przeciwpożarową – niezbędne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na systemy sygnalizacji pożarowej, jak również systemy gaśnicze. W tym pierwszym przypadku masz ogromne możliwości, ponieważ rozwiązań jest bardzo wiele – możesz postawić zarówno na rozwiązania ręczne, które uruchamiasz samodzielnie po tym, jak zauważysz rozprzestrzeniający się ogień, jak również automatyczne. Do tych najlepszych zaliczamy między innymi systemy VESDA i Schrack, które zasysają powietrze i są w stanie bezproblemowo wykryć znajdujący się w nim dym. A następnie zaalarmować użytkowników budynku, a także straż pożarną.

Jednak nowoczesne technologie nie kończą się na systemach sygnalizacji pożaru – w parze z nimi, szczególnie w takich pomieszczeniach jak serwerownia czy rozdzielnia elektryczna, powinny iść również systemy gaśnicze, wśród których również znajdziesz idealne rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj jednak o tym, co mówiliśmy na początku – dla serwerowni niebezpieczny jest nie tylko ogień, ale również woda, w związku z czym zrezygnuj z instalacji tryskaczowych czy zraszaczowych. Masz alternatywę, którą są gazowe systemy gaszenia pożaru. Na czym polega ich działanie.

Zabezpiecz serwerownię dzięki gazom obojętnym!

Nowoczesne systemy gaszenia, opierające swoje działanie o bezpieczne człowiekowi i całkowicie naturalne gazy obojętne, to rozwiązania, które w stu procentach spełnią Twoje oczekiwania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że gazy te nie pozostawiają jakichkolwiek zanieczyszczeń czy odpadów po akcji gaśniczej – ich działanie polega na gaszeniu ognia poprzez odbieranie ciepła i obniżanie zawartości tlenu w powietrzu. Takie działaniem powoduje, że ogień nie może się rozprzestrzeniać i bardzo szybko gaśnie – nawet bez konieczności wzywania straży pożarnej. Dzięki temu nie dochodzi do powstania jakichkolwiek szkód, a Ty i inni użytkownicy obiektu, możecie spać spokojnie. Warto również wiedzieć, że zabezpieczenie serwerowni w ten sposób będzie w pełni bezpieczne dla użytkowników – nawet pomimo obniżonego tlenu, będą oni mogli bowiem spokojnie oddychać.

Rozwiązania, na które szczególnie warto postawić to:

  • INERGEN,
  • NOVEC-1230,
  • FM-200,
  • Dwutlenek węgla.

Każde z tych rozwiązań działa nieco inaczej, ale wszystkie zapewnią Ci z jednej strony pełne bezpieczeństwo, a z drugiej bardzo wysoką skuteczność gaszenia pożarów.