Zmniejszenie warg sromowych

Niestety zdarza się że niektóre kobiety są posiadaczkami zbyt duże lub asymetrycznych warg sromowych, odpowiada za to zazwyczaj genetyka ale nie tylko. Przerost i asymetria warg sromowych zdarzają się znacznie częściej niż ich zanik i właśnie w takich przypadkach  wykonuje się labioplastykę. W przypadku zmniejszenia się warg sromowych, można wypełnić je specjalnym preparatem. Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe to nie tylko problem estetyczny. Nietypowa anatomia powoduje trudności z prawidłowym utrzymaniem higieny intymnej, a wręcz może sprawiać kobiecie duży ból oraz dyskomfort. W niektórych przypadkach pojawiają się także dolegliwości związane z bólem jaki powodują przerośnięte wargi sromowe w zwykłych sytuacjach takich jak noszenie obcisłych spodni czy bielizny. Zbyt duże wargi sromowe najczęściej to kwestia wrodzona, jednak niekiedy mogą być za to odpowiedzialne hormony.

Z powodów estetycznych zmniejszenie warg sromowych często chcą wykonać panie, które przebyły np. ciężki poród lub doznały urazu, na którego skutek wargi sromowe uległy znacznemu rozciągnięciu lub dużemu zniszczeniu. Wygląd warg sromowych może ulec pogorszeniu również na skutek częstych infekcji, zaburzeń hormonalnych oraz kuracji lekami hormonalnymi jak również podczas zakładania piercingu. Każda z nas chce czuć się komfortowo podczas uprawiania seksu a zabieg zmniejszenia warg sromowych może spowodować, że na nowo będziemy mieć satysfakcję podczas zbliżeń z partnerem.

Zmniejszenie warg sromowych jest również zabiegiem stosowanym w trakcie operacji zmiany płci i polega na wytworzeniu nieistniejących wcześniej warg sromowych.

Nie zawsze jednak możliwe jest wykonanie takiego zabiegu. Największymi przeciwwskazaniami są niektóre choroby ginekologiczne, zwłaszcza nowotworowe i w przypadku jakichkolwiek kobiecych dolegliwości. Problem przerostu warg sromowych mniejszych nie jest już tematem tabu tak jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Dotychczas uważano, że jest to problem wyłącznie kosmetyczny, a dopiero teraz zauważa się także znaczny wpływ zmian na kondycji zdrowia fizycznego jak i psychicznego kobiety.

Nie bez znaczenia jest poważny dyskomfort psychiczny pacjentek z za dużymi wargami sromowymi. Kobiety wstydzą się bardzo swojego problemu, co ma ogromny wpływ na ich samopoczucie, wtedy nawet rezygnują z wyjazdów turystycznych na plażę czy chodzenia na basen z obawy, że ktoś zauważy powiększone wargi sromowe. Przerośnięte wargi sromowe to również wstydliwy problem gdy chodzi o rozebranie się przed partnerem, a stosunek niestety powoduje często duży dyskomfort a czasami nawet ból.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i polega na wycięciu nadmiaru tkanek, co powoduje zmniejszenie warg sromowych mniejszych i powrót do ich prawidłowej fizjologii. Efekt labioplastyki zazwyczaj bardzo cieszy kobiety, pozwala im cieszyć się życiem seksualnym, komfort psychiczny również się poprawia. Cena labioplastyki to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.