Dieta dla suk ciężarnych i karmiących

Jeśli posiadamy suczki to zawsze pojawia się dylemat czy dopuścić je do ciąży czy też może wysterylizować? W  przypadku, gdy zdecydujemy się na powiększenie naszej psiej rodziny musimy być świadomi, że przygotowania do zapłodnienia, ciąża oraz karmienie stanowią dla suk okres wyjątkowo pracowity. W związku z tym zapotrzebowanie na energię może być wówczas nawet kilkukrotnie wyższe, na przykład podczas laktacji, bardziej niż standardowe. Dlatego powinniśmy pamiętać, że bardzo ważnym elementem prawidłowej opieki nad przyszłą matką jest dbałość o bogate w składniki odżywcze i odpowiednio kaloryczne pożywienie.

Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący diety dla suk ciężarnych oraz karmiących.
Zacznijmy od zadbania oto, aby organizm naszej pupilki poradził sobie z przyszły wysiłkiem, powinna ona być doprowadzona (przed planowanym zapłodnieniem) do jak najlepszej kondycji.  Niestety, ale bardzo często wśród miotów zwierząt niedożywionych lub zaniedbanych odnotowuje się dużo większą śmiertelność, niż w przypadku samic o dobrym stanie zdrowia. Oprócz tego dodatkowym zabezpieczeniem pomyślności zapłodnienia może być zwiększenie ilości podawanych w karmie białka i kalorii (na kilka dni przed i po planowanym kryciu). Generalnie rzecz ujmując na pewno wpłynie to korzystnie zarówno na produkcję komórek jajowych, jak i na jakość błony śluzowej macicy, w której to wspomniane komórki będą się zagnieżdżać.

Gdy już dojdzie do zapłodnienia to sama ciąża trwa u suk ponad 60 dni i przez pierwsze pięć tygodni dieta nie powinna zasadniczo odbiegać kalorycznością od dotychczas stosowanej. Przede wszystkim dobra dieta to taka, która zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Warto wiedzieć także, że z czasem drastycznie wzrasta zapotrzebowanie na substancje budulcowe, a w drugiej połowie ciąży płody właściwie z dnia na dzień rosną, przez co dawka żywieniowa noszącej je suki może wynieść nawet dwukrotność porcji wyjściowej. Ważne jest także, że powiększenie masy ciała o kilkanaście, do 20 procent jest jak najbardziej pożądane, ponieważ świadczy o prawidłowym przebiegu procesów fizjologicznych.

Musimy pamiętać też o tym, że podawaną ilość jedzenia należy zwiększać stopniowo, wprowadzając także kilka mniejszych posiłków, zamiast jednego dużego w ciągu dnia. Powinniśmy być także przygotowani na to, że na kilka dni przed rozwiązaniem może się zdarzyć, że suka odmówi przyjmowania tak dużej ilości pożywienia. Spokojnie, nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ szczeniaki zajmują w jej brzuchu już tyle miejsca, że jedzenie może powodować dyskomfort i ucisk. Bardzo możliwe, że pojawią się także problemy z wypróżnianiem, wtedy najlepiej ulżymy naszej podopiecznej podając jej łyżeczkę oleju parafinowego bądź tranu, wspomagających perystaltykę jelit.