Otyłość u psów!

Psy to nasze ukochane zwierzaki, z którymi potrafimy bawić się i spacerować całymi dniami. Są wierne, mądre i lojalne. Niestety bardzo często możemy spotkać się z leniwymi psami, albo z właścicielami, którzy nad wymiar dokarmiają swoje pupile. Jednak otyłość u psów jest związana także z różnymi innymi czynnikami, takimi jak np. wiek, płeć, rasa, zabieg kastracji. Nie zmienia to faktu, że najważniejszymi okazują się czynniki warunkowane przez właściciela psa, czyli rodzaj i ilość karmy, liczba posiłków na dzień, podawanie smakołyków, częstotliwość ruchu. Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat przyczyn otyłości u psów oraz metod jej leczenia. Koniecznie przeczytaj!

Poza błędami właściciela musimy wiedzieć, że otyłość może być także skutkiem różnych chorób, takich jak na przykład niedoczynność tarczycy. Powinniśmy być także świadomi tego, że wraz z wiekiem spada aktywność fizyczna, a co za tym idzie zapotrzebowanie energetyczne na przyjmowane pokarmy. Niestety, ale tak jak i u ludzi, tak i u psów nadmiar kalorii powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie psa. Oprócz tego, zanim zdecydujemy się na sterylizację naszego pupila powinniśmy wiedzieć, że sterylizacja psów powoduje prawie dwukrotnie większe ryzyko otyłości, ponieważ zmiany metaboliczne, zachodzące w organizmie, sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Generalnie rzecz ujmując to suki mają o 16% więcej tkanki tłuszczowej niż samce, dlatego wykazują większą tendencję do tycia. Dodatkowo okazuje się, że niektóre rasy, mają genetyczne predyspozycje do nadwagi, gdyż występuje u nich niska przemiana materii.

Przede wszystkim jednak najważniejszym czynnikiem ryzyka otyłości są jednak sami właściciele czworonogów, ponieważ nie zwracają oni uwagi na ilość i rodzaj karmy podawanej psu, a jej dobór i dawkowanie jest całkowicie przypadkowe. Niestety, ale w 90% wygląda to w ten sposób, że karma przez cały czas znajduje się w misce, pies je tyle, ile chce, a nie tyle, ile powinien. Co gorsze, nie ma wyznaczonych pór posiłków, a pies dostaje jedzenie, kiedy się o to upomni. Jakby tego było mało to brak zaufania do gotowych karm dla psów powoduje dodawanie do ich jedzenia resztek z własnego stołu lub przygotowywanie „normalnego jedzenia”.

Pewnie zastanawiasz się po czym rozpoznać czy Twój pies jest otyty? No cóż istnieją liczne sygnały świadczące o nadwadze u zwierząt, takie jak niewyczuwalne żebra, brak przewężenia w pasie, trudności z chodzeniem, spowolnione ruchy, skrócony oddech, pogorszenie nastroju, wydłużony sen.